nieuws

Exhibitieplicht

bouwbreed

Wij bieden geregeld cursussen aan voor onze leden. Als het gaat om aanbestedingen, draag ik daaraan een steentje bij. Lesgeven heeft iets moois. Je schept een zeker licht in de duisternis. Dingen waar de cursisten regelmatig mee bezig zijn, gaan ze nog beter begrijpen. Mooi werk dus. Het mooie voor mij is dat ik er […]

Wij bieden geregeld cursussen aan voor onze leden. Als het gaat om aanbestedingen, draag ik daaraan een steentje bij. Lesgeven heeft iets moois. Je schept een zeker licht in de duisternis. Dingen waar de cursisten regelmatig mee bezig zijn, gaan ze nog beter begrijpen. Mooi werk dus. Het mooie voor mij is dat ik er ook altijd weer wijzer van word. Hoe werkt het nou écht in de praktijk? Zo blijkt steeds weer uit de sessies met inschrijvers dat zij zwaar tillen aan transparantie. Zeker bij emvi-aanbestedingen. Dat is logisch. Als je veel moeite stopt in een aanbieding, wil je ook wel dat je een eerlijke kans maakt. Geen vage beoordelingen in duistere achterkamertjes waardoor je eruit gegooid wordt. Dus komt altijd weer die vraag: hoe ver gaat transparantie bij de beoordeling? De Aanbestedingswet en het ARW zijn daar duidelijk over: de transparantie houdt op zodra er rechtmatige, commerciële belangen van ondernemers in het geding komen. Dat is het geval als inschrijvingen zomaar in te zien zouden zijn. Zeker bij een emvi-aanbesteding. In een uitspraak van de rechter eind vorig jaar probeerde een gepasseerde aannemer het op een andere manier. Via het Wetboek van Rechtsvordering probeerde hij inzicht te krijgen in stukken die voor hem belangrijk waren. Hij probeerde gebruik te maken van de zogenaamde ‘exhibitieplicht’. Helaas voor hem was de rechter gauw klaar met dit verzoek. Het verzoek zou de opdrachtgever immers dwingen om in strijd met de wet te handelen. Dat vindt de rechter te ver gaan. Het blijft daarmee een evenwicht tussen de belangen van de winnende partij en die van de overige partijen. In de cursussen worden we het daarover meestal ook wel eens. Al is het soms wat tandenknarsend. You win some, you lose some.Dat weten aannemers maar al te goed. En juist van die realiteitszin krijg ik dan weer goede zin.

Mrs.drs. JoostFijnemanHoof Bouwend Nederland Advies

Reageer op de columnvia e-mail of www.Twitter.com/CobouwNL

Reageer op dit artikel
Lees voordat u gaat reageren de spelregels