nieuws

Ingenieurs hebben goede moed over groeikansen

bouwbreed Premium

deventer – De toptien van Nederlandse ingenieursbureaus heeft vorig jaar bijna een kwart miljard euro meer uit de markt gehaald dan in 2003. Het aantal werknemers nam met 1483 toe tot 32.799. Voorzitter Jan Coppes van brancheorganisatie Onri rekent voor dit jaar op een stevig herstel. De meeste bureaus zetten in op een groei van tussen de 3 en 10 procent. Vooral milieu en infrastructuur zitten in de lift.

Installateur Imtech uit Gouda signaleert dat ook de kantorenmarkt weer voorzichtig aantrekt. Een voorhoede kiest voor verdere modernisering van gebouwen. De leegstand van verouderde of slecht gelegen kantoren neemt daardoor verder toe.

De ingenieursbureaus hebben na de gloriejaren rond de eeuwwisseling een stevige tik gekregen. In 2003 dook de sector vanwege de stagnerende economie en aarzelende overheden het dal in. Kleine bedrijven beperkten de schade tot 2 procent van hun omzet, grotere leverden 10 procent in. De slapte bij de ingenieurs vormde de onheilspellende waarschuwing voor slechtere tijden in de bouwnijverheid. Het reeds vorig jaar ingezette herstel betekent niets meer of minder dan een voorbode van meer werk voor de aannemerij.

Vorig jaar haalde een flinke groep ingenieursbureaus de buikriem aan. Forse saneringen vonden plaats ter wille van de verbetering van het rendement. Nederlands nummer drie Grontmij uit De Bilt accepteerde – met een som van 474 miljoen euro – 2 procent omzetverlies en boog het verlies van 2,8 miljoen om in een winst van 14,6 miljoen euro. De eveneens in 2003 slecht presterende bedrijven Kema, Arnhem (met een tekort van 9 ton), Advin, Hoofddorp (min 100.000 euro) en Goudappel, Deventer (min 700.000 euro) krabbelden alle weer op.

De IV Groep uit Papendrecht zag haar omzet met liefst 30 procent slinken tot 38 miljoen euro. De stap terug was volgens topman Van de Waal nodig om een nieuwe sprong voorwaarts te maken. De staalspecialist mikt komende jaren op minstens 10 procent autonome groei en wil rond 2010 de nationale top tien van de ingenieursbureaus binnendringen.

In een proces van stuivertje wisselen wordt het veld van de Nederlandse ingenieursbureaus aangevoerd door Fugro. De Leidschendammers voerden hun omzet met bijna een kwart op en passeerden voor de eerste keer de grens van een miljard euro. Debet aan de sprong is de overname van Geo Solutions van het Franse concern Thales. De winst liep op tot 93,8 miljoen euro.

Gemeten naar werknemers steekt Arcadis Fugro, dat zijn geld vooral op zee verdient, een slag voorbij. De personeelslijst van de Arnhemmers telt 9422 namen en heeft daarmee 1558 meer gezichten dan Fugro. Arcadis boekte 38,1 miljoen winst op een omzet van 901 miljoen euro.

Qua rendement is Witteveen + Bos een uitblinker. Terwijl de kleinere ingenieursbureaus en middenmoters vorig jaar genoegen moesten nemen met winsten van enkele tonnen tot hooguit 3 miljoen euro (Inbo uit Woudenberg), schreven de Deventernaren 11,3 miljoen euro in de boeken bij. Hoewel wat de omzet betreft slechts de nummer elf haalden slechts drie – aanzienlijk grotere – bureaus meer winst uit de markt.

20042003winst

FugroLeidschendam102283093,8

ArcadisArnhem90184138,1

GrontmijDe Bilt47448114,6

DHVAmersfoort2903108,0

HaskoningNijmegen1911814,3

OranjewoudHeerenveen1821777,1

KemaArnhem1761694,7

RailconsultUtrecht13413611,0

RotterdamRotterdam90909,6

TauwDeventer87883,6

Voorbode voor meer werk

in de aannemerij

Reageer op dit artikel